Podlaha: Je lepší koberec, dřevo nebo marmoleum?

Podlaha je základ každého domu nebo bytu. Udává prvotní styl interiéru, ale hlavně plní funkci izolace, a to tepelné i hlukové. Rekonstruujete nebo stavíte a přemýšlíte nad tím, jakou podlahu zvolit? Každá místnost vyžaduje své – jiné nároky musí splňovat podlaha v kuchyni, jiné v obýváku. Jaká podlaha je nejlepší? Hodí se pro vás koberec, dřevo, marmoleum, PVC nebo plovoucí podlaha?

Podlaha je základ každého domu nebo bytu. Udává prvotní styl interiéru, ale hlavně plní funkci izolace, a to tepelné i hlukové. Rekonstruujete nebo stavíte a přemýšlíte nad tím, jakou podlahu zvolit? Každá místnost vyžaduje své – jiné nároky musí splňovat podlaha v kuchyni, jiné v obýváku. Jaká podlaha je nejlepší? Hodí se pro vás koberec, dřevo, marmoleum, PVC nebo plovoucí podlaha? Každá podlahová krytina má samozřejmě své výhody a nevýhody. Ještě před výběrem podlahy bychom si proto měli ujasnit svá očekávání a preference a pochopitelně zvážit i svůj rodinný rozpočet. Na druhou stranu, i při nákupu podlah platí staré dobré rčení „nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci“. Přece jen podlahu pořizujeme na několik let. A není od věci zamyslet se nad tím, že kvalitní dřevěné podlahy, které jsou vhodně udržované, přetrvají generace.

Dřevěná podlaha

Začněme tedy rovnou u dřeva. Nespornou výhodou je, že jde o přírodní materiál s dlouhou životností. Dřevo je ekologické, zdravotně nezávadné a člověk se jím obklopuje od nepaměti. Dřevěná podlaha je stylové, dodá interiéru na útulnosti. Navíc dřevo patří k dobrým tepelným i hlukovým izolantům a nezadržuje v sobě prach. Zdá se, že je to ideální kandidát na nejvhodnější podlahu do našich domovů.

1335747_75810288

Je ovšem třeba dodat i některé nevýhody – dřevo se hůře udržuje, čas od času je vhodné klasickou dřevěnou podlahu vydrhnout starou metodou, tedy pomocí mýdla, horké vody a kartáče. Počítejte také s vyšší pořizovací cenou. Tu vám ovšem vykompenzuje dlouhá životnost, kterou jsme zmínili na úvodu.

Laminát aneb plovoucí podlaha

Plovoucí podlahy patří stále k oblíbeným krytinám. Jsou levné, snadno se pokládají (kutilové to zvládnou svépomocí) a v neposlední řadě i dobře vypadají. Vybrat se můžete z nepřeberné škály dekorů – od imitací dřeva až po poněkud futuristický vzhled. K nevýhodám laminátových podlah patří ovšem horší tepelné i hlukové izolační vlastnosti. Jinak řečeno, může vám být od plovoucí podlahy zima, a pokud ji pořídíte dětem do pokoje, mohou si brzy sousedi stěžovat. Tyto nevýhody lze zmírnit položením izolační vrstvy pod podlahu nebo pořízením lamety s protihlukovou podložkou.

Marmoleum versus PVC

Lino, linoleum nebo PVC – máte je spojené s ošklivou otrhanou podlahou někde v nemocnici? Dávno jsou pryč doby, kdy na trhu byly dva tři vzorky lina. Dnes se k PVC opět vracíme z několika důvodů – je k dostání v řadě dekorů, snadno se udržuje i pokládá, je levné. Pokud máte k linu přece jen vnitřní odpor, zkuste sáhnout po marmoleu. Jde o podlahu vyrobenou z přírodních materiálů, která se podobá linu. Snadno se proto udržuje, velmi dobře izoluje, je teplá a pohodlná. Počítejte ale s tím, že sáhnete hlouběji do kapsy než v případě lina.

802659_35210592

Podlaha podle místnosti

Typ podlahové krytiny vybírejte také s ohledem na využití konkrétní místnosti. Kuchyně – je vhodná odolná podlaha s dobrou nosností a snadnou údržbou. To jsou například dlaždice, tvrdší plovoucí podlaha nebo kvalitní lino či marmoleum.

  • Obývací pokoj – důraz je zde kladen na vzhled a vytváření tepelné pohody. Vhodné je proto dřevo doplněné menšími koberečky.
  • Ložnice – použít můžete například lino, dřevo nebo marmoleum.
  • Chodba – stejně jako v kuchyni je třeba především snadná údržba. Hodí se proto lino, marmoleum nebo dlaždice.